Biyografi

1970 yılında Ankara’da doğan Burak Kaya, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından, 1995 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünü bitirmiştir.

Ortaokul yıllarında gitar çalmaya başlayan Burak Kaya, bu dönemde farklı öğretmenlerden gitar ve armoni dersleri almıştır. Uzun yıllar ayrı ayrı hem klasik repertuvar hem de caz çalan Kaya’nın gitar tonu, Caz, Latin Caz, Dünya Müziği ve geleneksel Anadolu müziklerinin etkisinde gelişmiştir. Okul yıllarından başlayarak çeşitli topluluklarda müzisyenlik yapan Kaya, 1992 yılında Çekirdek adlı topluluğuyla birlikte “Siste Yürümek” adında bir albüm kaydetmiş ve bu albüm, Uzelli tarafından yayımlanmıştır.

Çekirdek’te bas gitar çalıp vokal yapan Hakan Küçükçınar ile 2006 yılında, yeniden bir araya gelerek yeni bir albüm kaydını tamamlayan Burak Kaya, müziğe bir süre ara verdikten sonra, 2013 yılında türkü düzenlemelerinin yer aldığı Cango’ya Türküler adlı albümünü WePlay etiketiyle piyasaya çıkartmıştır. Bu albümde solist olarak Pınar Ayhan yer almıştır.

2014 yılında tamamlanan İklim Değişikliği albümü ise 2015 başında yayımlanmıştır.

2005 yılında Ankara’da kaydettiği parçalarından oluşan 6 parçalık Bir Varmış Bir Yokmuş adlı son albümü 2018 yılında yayımlanmıştır.

2001 yılından beri Çalakalem Dergisi‘ni hazırlayan Burak Kaya, 2015 yılından bu yana Kaparoz‘da yazmaktadır.