Vitrindeki Albümler – Murat Beşer (Cumhuriyet)

Cumhuriyet – Vitrindeki Albümler (22.02.2015)
Vitrindeki Albümler – İklim Değişikliği (Burak Kaya)

Gitarcı Burak Kaya 45 yaşında, Ankaralı. Bir ara Çekirdek topluluğunda çalmış. Müzisyen ruhuyla iş hayatının çatışmalarını aynı bedende yaşayanlardan. İlk albümü 2013 tarihli “Cango’ya Türküler”. Özgün bestelerini klasik gitarıyla çaldığı yeni çalışması “İklim Değişikliği” ise, enstrümantal ve akustik trio formatlı; kontrbasta Ozan Musluoğlu, vurmalı çalgılarda da Yinon Muallem var.

Neoliberal politikalara ve emek sömürüsüne külliyen karşı parçaların kahramanları, küresel ısınmaya dikkat çeken çevre eylemcileri, Gezi Parkı’nda ranta direnenler, Gerze’de, Hasankeyf’te nükleer santrala hayır diyenler, doğal alanlara sahip çıkanlar, yani halk.

Müzikal tarafında ise, üç müzisyenin farklı dünyaları yan yana geliyor: caz, Latin, Anadolu ezgileri, Ortadoğu ritim ve temalarının kaynaştığı bir zenginlik gözlemleniyor.

Düzenlemeler, bu albümde yer alan üç çalgıyı eşit derecede öne çıkarıyor. Kontrbas sadece bir eşlikçi değil, yanı sıra sürekli soloya çıkacak kadar da söz sahibi. Aynı şekilde vurmalılar da arka planı doldurmanın ötesinde, kendine ayrılmış bir özgürlük alanında ezgi çalıyor.

İçeriği sert, soundu yumuşak bir albüm “İklim Değişikliği”; tıpkı, çığlıklarıyla ruhu arasındaki ilişki gibi…

İklim Değişikliği – Burak Kaya (We Play)

Murat Beşer, 22 Şubat 2015, Pazar
(Vitrindeki Albümler – Cumhuriyet Gazetesi)